Greyhound Racing Canberra Fields For Sunday 5th August 2012


Greyhound Box Draw For Canberra – Sunday 5th August 2012

Race No. 1Acttab Stakes04:48PM (NSWtime)
Maiden event over 530 Metres at Canberra Of $875 Prizemoney.
1st: $415 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1WIRADJURI FOXFSHS Vassilakis (Leppington)
2BLUE’S DROOPYS5NBTL M Farlane (Jerrawa)
3PERPETUAL MOTION67374NBTM Chalker (Gordon)
4UNO IVY66233FSHS E Oakman (San Isidore)
5MAERET8NBTG J Harriden (Queanbeyan)
6EXPLOSIVE ICE43234NBTR Morley (Flynn)
7MONTANA IZMIR28256FSTDK Staines (Jerrawa)
8IZZY’S JOY2FSTDL Jakobasic (Sutton)
9WHERE’S BURRAGA36544NBTC A Sheridan (Ballalaba)
10*** NO RESERVE ***
Race No. 2Canberra Mower Service Dash05:04PM (NSWtime)
Maiden event over 310 Metres at Canberra Of $875 Prizemoney.
1st: $415 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1MR. BURGESS43462NBTD V Smart (Narellan)
2RAISE THE ANTE76FSHL J Hannaford (Bungendore)
3MYALLA DIAMOND24NBTS Cleary (Woodstock)
4MYALLA FOUR4432NBTS C Cleary (Woodstock)
5MYALLA TWO473NBTS C Cleary (Woodstock)
6ELITE OCTANE22353FSTDM K Grant (Young)
7MYALLA THREE2786NBTS C Cleary (Woodstock)
8GENERAL RACK57442NBTM Kranitis (Goulburn)
9TROUBLES ROXON23734NBTG C Sheather (Young)
10RECOLLECT25NBTK Mulrine (Collector)
Race No. 3Toledo Trailers Stakes05:29PM (NSWtime)
Grade 5 event over 440 Metres at Canberra Of $1,075 Prizemoney.
1st: $550 2nd: $165 3rd: $80 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1HOT KITTY75742NBTB K Mills (Baddaginnie)
2PROCREATE81836NBTN Staines (Yass)
3GARLAND BUDDY3221FNBTC Hensler (Moruya)
4RILEY’S CHANCE3352825.86L D Roy (Wallendbeen)
5COMMANDANT CAPE6575826.53M Kranitis (Goulburn)
6ARKWRIGHT’S TILL87683NBTL A Mcfarlane (Jerrawa)
7GREYSYND ECHO6757225.65L M Farlane (Jerrawa)
8VINTON125.67L Jakobasic (Sutton)
9BEE JAY’S GIFT73273FSHM K Grant (Young)
10WEYMAN85162FSHD V Smart (Narellan)
Race No. 4Canberra To Wp Ht105:48PM (NSWtime)
Grade 5 event over 530 Metres at Canberra Of $1,205 Prizemoney.
1st: $650 2nd: $165 3rd: $110 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1SHYMILLIE17F14FSTDW A Bradley (Jerrabomberra)
2ALLEVIATE26634NBTK M Mulrine (Collector)
3MY MATE RON84866FSHS Pulbrook (Tahmoor)
4GREYSYND FLAME55256NBTL M Farlane (Jerrawa)
5BORN THIS WAY2181831.25J C Carruthers (Castlereagh)
6MAN OF HONOUR14536NBTA G Tutt (Hawker)
7SHERWOOD FLEX4216131.11
8GAG ORDERS6172630.64K Staines (Jerrawa)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 5Canberra To Wp Ht206:05PM (NSWtime)
Grade 5 event over 530 Metres at Canberra Of $1,205 Prizemoney.
1st: $650 2nd: $165 3rd: $110 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1UNO MINKS6664730.73L A Mcfarlane (Jerrawa)
2BOLTLESS33552FSTDW A Bradley (Jerrabomberra)
3REGAL WARRIOR34414NBTK E Windus (Young)
4BO SHEN72635FSTDG M Campbell (Peechelba)
5GARLAND JOCK6633531.19C Hensler (Moruya)
6FOUND TWO17322NBTD J Irwin (Maudsland Qld)
7NATIONAL DADDY1776431.30G W Solomons (Gunning)
8MISS CAITCAM71658FSTDN W Falk (Tahmoor)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 6Canberra To Wp Ht306:21PM (NSWtime)
Grade 5 event over 530 Metres at Canberra Of $1,205 Prizemoney.
1st: $650 2nd: $165 3rd: $110 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1MOPAR ICE22251NBTR Morley (Flynn)
2FANCY RANGA42573NBTF M Goodwin (Queanbeyan)
3PRINCE OF LIFE2533631.03G M Derrick (Tumblong)
4DIG DEEP SIMONE67875NBTL Deguara (Bargo)
5NOBLE ROCK1645730.85N W Staines (Yass)
6WALKAWAY CAM4248131.07L J Hannaford (Bungendore)
7CONNOR IZMIR131FSTDK Staines (Jerrawa)
8RELAMPAGO4831330.91J I Harper (Wyee)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 7Kaleen Plaza Meats Stakes06:40PM (NSWtime)
Free For All event over 440 Metres at Canberra Of $1,290 Prizemoney.
1st: $700 2nd: $205 3rd: $105 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1GARLETT1112525.01L D Roy (Wallendbeen)
2OXIDIZE24655NBTW A Bradley (Jerrabomberra)
3LOST PROFITS1413325.38G M Derrick (Tumblong)
4SISTER BLISTER1261325.74T L Bryant (Nowra)
5MEAN FOOT1511625.57K M Mulrine (Collector)
6WESTERN BLUE35454FSTDL D Roy (Wallendbeen)
7CAWBOURNE CODY44626FSTDD P Jones (Wagga Wagga)
8YARRAN1135525.30L D Roy (Wallendbeen)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 8Climate Doctor Ht106:56PM (NSWtime)
Mixed event over 310 Metres at Canberra Of $1,105 Prizemoney.
1st: $575 2nd: $165 3rd: $85 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1ELITE RACER1711517.82N W Staines (Yass)
2SWEET SMASH4161217.91L D Roy (Wallendbeen)
3WUNYA1211717.86M Clayton (Sutton Forest)
4MYALLA MICHELLE6412217.74S C Cleary (Woodstock)
5BLACK QUILL47834NBTG M Campbell (Peechelba)
6GREYSYND KING25423FSHL H Bottom (Drouin South)
7DIGITAL TIMES73141NBTG Sheather (Young)
8PLAYMATE BUNNY7867217.80J Richens (Old Adaminaby)
9GOLDEN ICE8888717.90R Morley (Flynn)
10QUEEN’S FANTASY4788818.03P Strutt (Wagga Wagga)
Race No. 9Gibson & Harriden Stakes07:15PM (NSWtime)
Free For All event over 530 Metres at Canberra Of $1,415 Prizemoney.
1st: $800 2nd: $205 3rd: $130 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1AVOID SCANDALS1757730.81G E Smith (Tumblong)
2MEAN NATHAN3355430.61K M Mulrine (Collector)
3BERRIDALE LADY3372730.65L A Mcfarlane (Jerrawa)
4GARLAND BEAU6154130.95C Hensler (Moruya)
5*** VACANT BOX ***
6VICE ADMIRAL1781230.70T L Bryant (Nowra)
7CLIMATE CAFE22154NBTL M Farlane (Jerrawa)
8ME CONFUSED2431230.69T L Bryant (Nowra)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 10Climate Doctor Ht207:38PM (NSWtime)
Mixed event over 310 Metres at Canberra Of $1,105 Prizemoney.
1st: $575 2nd: $165 3rd: $85 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1INCH PERFECT78765FSTDJ Richens (Old Adaminaby)
2PRIVATE JANE7455717.98G C Sheather (Young)
3SAPPHIRE FLEX24643NBTM M Bannerman (Reefton)
4OH DEAR1124118.03L A Mcfarlane (Jerrawa)
5COOL CHEREVE8523418.17A Tutt (Hawker)
6SCARLET ROSE3653418.04P J Warner (Burra Creek)
7PERFECT CHANCE1115117.82L D Roy (Wallendbeen)
8ELITE GURU46833FSTDM K Grant (Young)
9QUEEN’S FANTASY4788818.03P Strutt (Wagga Wagga)
10GOLDEN ICE8888717.90R Morley (Flynn)
Race No. 11Canberra Cup Heats Next Month07:57PM (NSWtime)
Grade 5 event over 310 Metres at Canberra Of $1,065 Prizemoney.
1st: $540 2nd: $165 3rd: $80 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1BALMORAL FLEX15656FSTD
2REVEKA PRINCESS86686NBTM Kranitis (Goulburn)
3SPENCER FLEX17785FSTD
4TACTICAL FORCE4117.99M F Clayton (Sutton Forest)
5GIRALANG GUZZLER47751NBTG C Sheather (Young)
6CALCIUM FREE465F717.95L A Mcfarlane (Jerrawa)
7VIOLET KIMPTON7678818.18K Morgan (Braidwood)
8MYALLA ROSE1618.35S Cleary (Woodstock)
9ELITE PAUL76744FSTDM K Grant (Young)
10*** NO RESERVE ***
Greyhound Fields (13601 Articles)