Greyhound Racing The Gardens Fields For Wednesday 1st August 2012


Greyhound Box Draw For The Gardens – Wednesday 1st August 2012

Race No. 1Welcome To Unibet Gardens Stake07:09PM (NSWtime)
Mixed event over 400 Metres at The gardens Of $1,925 Prizemoney.
1st: $1,150 2nd: $330 3rd: $165 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1HAMISH TANGA6561123.05M C Sharman (Muswellbrook)
2BLACK SAMBO6137722.96M J Enright (Aberglasslyn)
3DREAM LEE1611322.90N R Gray (Allworth)
4LOVE THE LOHAN3845222.96C Garrard (Maryland)
5SCREAMING JESTER2443422.75K D Jarvis (Kanwal)
6RONNIE’S GIRL7721522.95C Gatt (Catherine Field)
7MRS WILSON4672123.01T C Priest (Sawyers Gully)
8LUCY FRUIT1262322.96A B Campton (Vineyard)
9FIRE OZ4275722.76M J Moroney (Lake Munmorah)
10ANGUS TANGA4682623.07E J Sharman (Muswellbrook)
Race No. 2Greyhound Recorder Maiden07:27PM (NSWtime)
Maiden event over 400 Metres at The gardens Of $1,465 Prizemoney.
1st: $830 2nd: $240 3rd: $115 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1VINNIE’S FREAK62288NBTV Cassar (Harrington)
2CYCLONE SHELBY34572NBTG J Robertson (Williamtown)
3ALDERLEY CHAOS2NBTT F Pullman (Keinbah)
4MO CHEEKS32228FSHD J Wells (Shanes Park)
5ELITE CHERYL74225NBTC R Lane (Singleton)
6SMALLTOWN DREAM36872NBTD Wells (Shanes Park)
7MEANS MISCHIEF27257NBTB A Keene (Twelve Mile Creek)
8HYPO74224NBTM Morgan (Windale)
9BOOM BABYFSHC Kay (Buchanan)
10BLUE IMAXFSHB Sweeney (Booragul)
Race No. 3Schweppes Stakes07:46PM (NSWtime)
Grade 5 event over 515 Metres at The gardens Of $1,830 Prizemoney.
1st: $1,080 2nd: $315 3rd: $155 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1SONGAR SURPRISE7382829.99S M Greene (Kearsley)
2BOY BOOLOMO1135730.15M W Griffin (Cowra)
3PROCHURE432129.88J S Vanderburg (Yarramundi)
4VELLO DIRECT44125NBTM P Arncliffe (Castlereagh)
5LAGOON PICCOLO4321730.16B K Sweeney (Booragul)
6STATE PRIDE14265NBTR Bell (Blacksmiths)
7WONGAWILLI DEVIL26322NBTM Bashford (Greta)
8ERNIE BILKO4357529.93T A Donaldson (Mardi)
9METICULOUS STATE4715530.47B Mitchell (Caves Beach)
10KADOTTIE DANCER5565330.13G J Case (Rankin Park)
Race No. 4Unibet Maiden08:06PM (NSWtime)
Maiden event over 515 Metres at The gardens Of $1,465 Prizemoney.
1st: $830 2nd: $240 3rd: $115 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1JOHN’S SON7NBTR Bell (Blacksmiths)
2SMITH FAMILY7FSHS J Boyd (Doyalson)
3PHANTOM SCREAMER42554NBTK D Jarvis (Kanwal)
4BUNGEMALL5FSTDS Hill (Thornton)
5DEE GETTA6NBTS Hill (Thornton)
6ROMY’S CONQUEST75375NBTS J Brown (Sawyers Gully)
7SHEZA HOT SORT73543NBTK J Crowfoot (Raymond Terrace)
8REPTILIAN53272NBTN R Gray (Allworth)
9CHARLIE ANGEL64555NBTE T Jago (Gorokan)
10KISS ME KAHUNA746FSHK H Keegan (Greta)
Race No. 5Forsythes Middle Distance Ht 108:25PM (NSWtime)
Grade 5 event over 600 Metres at The gardens Of $2,295 Prizemoney.
1st: $1,400 2nd: $410 3rd: $205 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1QUASIMO THUNDER38366FSTDC J Furner (Wyee)
2RYBENBROOK BRITT78243NBTR R Bell (Blacksmiths)
3MONTANUS31123NBTW J Harper (Wyee)
4MISS KIMBERLEY24655NBTV M Cassar (Cundletown)
5REEAH28485FSHM P Arncliffe (Castlereagh)
6FOXY CANDY16773FSTDW A Vanderburg (Sawyers Gully)
7JAYLA ROGUE3153435.15G J Case (Rankin Park)
8TRUAMYLEE ROSE8615535.28B J Canty (Rutherford)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 6Forsythes Middle Distance Ht 208:45PM (NSWtime)
Grade 5 event over 600 Metres at The gardens Of $2,295 Prizemoney.
1st: $1,400 2nd: $410 3rd: $205 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1MEAGAN ROBBO42341NBTE J Robertson (Williamtown)
2SUAVE STICKA46276NBTR A Hindmarsh (Weston)
3BARRINGTON FIRE85638NBTT A Hagney (Lake Munmorah)
4YOUNG CLANCY12151FSTDN K Benhard (Clarence Town)
5NICE GESTURE13432FSTDJ Crossley (Cessnock)
6BIRDIE21112FSTDP T Howarth (Tamworth)
7VANE UNO57888NBTK J Crowfoot (Raymond Terrace)
8SHE’S THE JAZZ62544FSTDD John (Lower Belford)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 7Multicam Stakes09:05PM (NSWtime)
Mixed event over 515 Metres at The gardens Of $1,925 Prizemoney.
1st: $1,150 2nd: $330 3rd: $165 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1PEARL’S PICK3612830.02R R Bell (Blacksmiths)
2DIGGER’S BEACH4211429.96R R Bell (Blacksmiths)
3VELOCITY STORM5126430.10G L Greene (Kearsley)
4YORE PLUM TREE1711830.18C H Lamb (Swan Bay)
5MCSLOK8F633FSTDG Robertson (Williamtown)
6WHAT A DAZZLER14566NBTL Absalom (Firefly)
7RUBY JET6341529.68C Lamb (Swan Bay)
8BONDY’S PRINCESS6481F29.81A Mcgowan (Beresfield)
9DREAM TIME GIRL15648NBTD E Jarick (Harrington)
10SOARSY76487NBTM P Arncliffe (Castlereagh)
Race No. 8Betfair Blue Paws Stakes09:25PM (NSWtime)
Special Event event over 515 Metres at The gardens Of $2,295 Prizemoney.
1st: $1,400 2nd: $410 3rd: $205 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1PIPPA TANGA6351329.91M C Sharman (Muswellbrook)
2WOODEN BALL5833429.78M P Arncliffe (Castlereagh)
3SPITFIRE STU5331529.69C H Lamb (Swan Bay)
4TWO TREE HILL2232129.68C H Lamb (Swan Bay)
5SOLRAY’S DELIGHT5178130.17N R Gray (Allworth)
6GEBBIE BLUE27146NBTM P Arncliffe (Castlereagh)
7BELL’S ACTION7275429.67M P Arncliffe (Castlereagh)
8TEDDIE BOY2125429.87M P Arncliffe (Castlereagh)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 9Newcastle Herald Stakes09:45PM (NSWtime)
Grade 5 event over 400 Metres at The gardens Of $1,830 Prizemoney.
1st: $1,080 2nd: $315 3rd: $155 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1VALLETTA VELLA1726722.85B K Sweeney (Booragul)
2COOL EXPLOSION24314NBTC R Lane (Singleton)
3GUNNADOO TRADER51188FSHS Davidson (Austral)
4SAUCY SUSIE2471123.00M R Dawson (Mt Forbes Qld)
5DILSTON OPAL73263NBTC Lane (Singleton)
6PAPER MAN3374422.84G J Robertson (Williamtown)
7FATTY’S CHAMP5224323.13T A Ball (Singleton)
8RAGING SPIRIT31335NBTL J Absalom (Firefly)
9GRANDEUR BELLA41174NBTD K Pettit (Aberdare)
10ROTREX2148423.33D Werner (Beresfield)
Race No. 10Get To The Diggers Stakes10:05PM (NSWtime)
Grade 5 event over 400 Metres at The gardens Of $1,830 Prizemoney.
1st: $1,080 2nd: $315 3rd: $155 Unplaced: $40.

No.NameFormBestTrainer

1VELOCITY RUFFY64236FSTDG A Homan (Hadspen)
2SHARKY RICARDO4241223.22A B Campton (Vineyard)
3GO WILD CITRATE71322NBTT A Ball (Singleton)
4FUSCHIA MULDOON1222723.10J H Marshall (Blackalls Park)
5WOODEN HEART3237323.11W C Slade (Beresfield)
6DELTALICIOUS5871322.85A B Woods (Forster)
7WILD PUNTING135523.07T A Donaldson (Mardi)
8CAWBOURNE RAZ3243522.81T L Bruce (Branxton)
9BLACK GINGER63528NBTD Burgess (Arcadia Vale)
10CAVS DYMOND37812NBTP S Cassar (Harrington)
Greyhound Fields (10657 Articles)




Download article as PDF


Show Me All · Greyhound Race Fields · New South Wales Fields · The Gardens Fields

Search For All Other Stories & Fields That Mention :
,