Greyhound Racing Wagga Wagga Fields For Monday 8th June 2009


Race 1 320m MX 13.30
TASTY TUCKER WAGGA
1 RAINBOW BINDI 5 GEOFFREY SHEATHER
2 EDDIE CAN DANCE M MICHEAL ELLIS
3 FRENCH CAKE M DAVID COX
4 TANTES MIST 5 UNAVAILABLE
5 SHE’S MY RAVEN M TONY SEYMOUR
6 WISE MAN M ARTHUR FAHEY
7 GLOBAL QUESTION 5 ARTHUR FAHEY
8 TAMBO TIGER M UNAVAILABLE
9 VANDALISER M MICHEAL ELLIS

Race 2 400m MX 13.55
WAGGA ALLGAS SERVICES
1 ZUIUS ROSE HI M PHILIP THOMPSON
2 MOULDY CAKE 5 ARTHUR FAHEY
3 BONEY OTIS 5 KENNETH SHEATHER
4 ROSE MAY M GARRY ANESBURY
5 MY MUM’S CRAZY M NOELENE BOLTON
6 PHANTOM THREE M GARY HYLAND
7 FOXY RAVEN 5 TONY SEYMOUR
8 CALL THE ROLL M DAVID JONES

Race 3 320m 4/5 14.15
WARRENS FLYER MEMORIAL FINAL
1 CHERRY OSTI 5 LYN WHITE
2 OUR REBOUND 5 GEOFFREY SHEATHER
3 CHEL’S CHOICE 5 KEVIN OAKMAN
4 HOT LINE ELLIE 5 UNAVAILABLE
5 OVERHEAD 5 RODNEY MCDONALD
6 PEARL’S MIRAGE 5 GEOFFREY SHEATHER
7 NEEDY 5 RODNEY MCDONALD
8 PETE’S LIGHTNING 5 PETAH MENZ
9 PRINCESS JENNA 5 UNAVAILABLE
10 PSYCHO SAM 4 BRIAN HONEY

Race 4 516m 5 14.35
SIMAROO LODGE NOVICE STAKES
1 CONNERY’S MATE 5 DAVID LONGMORE
2 DANA ANTONIA 5 RODNEY MCDONALD
3 TIGGERLONG BABY 5 HELEN FINN
4 BE INTENT 5 GEOFFREY SHEATHER
5 MORE TO STATE 5 GARY SMITH
6 FORTUNATE LUCK 5 JOHN HARTLEY
7 JACARANDA RIDGE 5 PETER SCOTT
8 PROBLEM BEAN 5 WILLIAM HILL
9 BLAZING ANNIE 5 LYN WHITE

Race 5 516m NG 14.55
HILLIS FORD CUP CONSOLATION FNL
1 SUNLIT BIRD 1 PETER FRENCH
2 PATTY CAKE 1 DAVID COX
3 DAPHANEY 3 GARY MITCHELL
4 MEDELLIN 5 DAVID COX
5 PROVEN HISTORY 1 JOHN MCCLELLAND
6 TIGGERLONG MAGIC 5 BARRY MCKENZIE
7 BARRYLEX 5 LOIS WOODS
8 DANA BEATRICE 1 RODNEY MCDONALD
9 BETTER OFFSET 3 GEOFFREY SHEATHER
10 FROSTY HEART 3 GEOFFREY SHEATHER

Race 6 320m MX 15.15
IAN MCKENZIE BOOKMAKER FINAL
1 LORD LOGAN 5 KENNETH SHEATHER
2 DESPERAUX 5 TONY SEYMOUR
3 FIRE AWAY 5 RODNEY OAKMAN
4 JOCK’S RAVEN M TONY SEYMOUR
5 SHIRAZ SALLY M KERRIE WALKER
6 HAPPY RAVEN 5 TONY SEYMOUR
7 DAZZLE BOND M GEOFFREY SHEATHER
8 CHEEKY SUSPICION M MICHEAL ELLIS
9 ROYAL CONTESSA M UNAVAILABLE
10 ROSE MAY M GARRY ANESBURY

Race 7 400m 4/5 15.35
WAYNE PERTZEL MEMORIAL FINAL
1 WEE VENUS 5 JOHN HARTLEY
2 BEST PLAYER 4 RODNEY MCDONALD
3 CREATIVE EXPRESS 5 KEVIN PODMORE
4 BLACK RAIDER 4 JOHN MCCLELLAND
5 REDWOOD DASHER 5 BRUCE WILLIAMS
6 LARRIKIN QUEEN 4 MICHEAL ELLIS
7 REBEL RULER 4 BRIAN HONEY
8 BIG COOL CHEV 4 DANIEL WALKER
9 TEMPEST WARRIOR 4 ROBERT COOPER
10 MR. OPTIMUS 4 NIGEL SMITH

Race 8 516m NG 15.55
WAGGA GOLD CUP FINAL
1 BILLY SAID 3 RODNEY MCDONALD
2 HE’S A SUNLIT 1 PETER FRENCH
3 PORT MALARNEY 4 SUSAN STEELE
4 UNO BILL 5 BARRY HULL
5 COLOUR IN 4 RODNEY OAKMAN
6 UNO IT 2 RODNEY OAKMAN
7 BRADY’S WISH 4 MARGARET HARTLEY
8 TIGGERLONG BRETT 4 BARRY MCKENZIE
9 DANA BEATRICE 1 RODNEY MCDONALD
10 PROVEN HISTORY 1 JOHN MCCLELLAND

Race 9 320m 5 16.15
TEMORA TO WAGGA FINAL
1 SWANKY ANNIE 5 DONNA WIDDOWS
2 BOWSTREET ROGUE 5 UNAVAILABLE
3 STEP OFF 5 ARTHUR FAHEY
4 SWANKY BEAR 5 DONNA WIDDOWS
5 CASARINA 5 ARTHUR FAHEY
6 BUSTER BOB 5 UNAVAILABLE
7 SWANKY SWAN 5 DONNA WIDDOWS
8 PHANTOM ONE 5 GARY HYLAND
9 MISS ADDIS 5 GARY HYLAND
10 SWANKY SUZIE 5 DONNA WIDDOWS

Race 10 320m 4/5 16.33
SOUTHWEST STOCKFEEDS
1 RODRICK 5 NOELENE BOLTON
2 PARRYDISE GIRL 4 SCOTT PARRY
3 MR. OPTIMUS 4 NIGEL SMITH
4 WOODPARK SKYE 5 KERRY AVEYARD
5 PSYCHO SAM 4 BRIAN HONEY
6 LITTLE MISS HERO 5 UNAVAILABLE
7 OUT THERE CARTER 4 UNAVAILABLE
8 INCIDENTAL 4 RODNEY OAKMAN
9 CHARLIE’S JET 5 UNAVAILABLE
10 TIGGERLONG CASH 5 MICHAEL FINN

Kevin Pitstock Kevin Pitstock (10470 Articles)

Kevin is a second generation greyhound industry participant with over 40 years experience as a greyhound owner, breeder, trainer, syndicator, broker and journalist. Kevin founded Australian Racing Greyhound in 2007 and fulfils the role of Editor of ARG 's expanding team of journalists. Kevin brings a wealth of background knowledge and external experience to Australian Racing Greyhound, that coupled with his intimate knowledge of greyhound industry and a large and diverse range of industry contacts; brings a unique perspective and insight to Australian Greyhound Racing .