Greyhound Racing Traralgon Fields For Friday 1st May 2009


Race 1 HILLBILLY BINS HT1
Maiden Heat 513 Metres 03:52PM
$750-215-105 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 55812 RAGTIME BUDDY 29.97Q D Rose
2 25337 TOKEN SHIRAZ NBT G C Biggins
3 23683 MANCITY FSH K P Smyth
4 QUADRAJET FSH K Arvanitis
5 322 PRINCESS KEATO NBT M Fearnley
6 5633 PARUMBA MAX NBT E Lieshout
7 56 MYER ROSE NBT J Chignell
8 47 COSA NOSTRA NBT R G Ticknell
9 METALLIC BLACK Res. FSH C R Haas
10 2872 REEN’S HALLE Res. FSH S I Byng

Race 2 CHRIS HUMPHREY OFFICE NATIONAL HT2
Maiden Heat 513 Metres 04:12PM
$750-215-105 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 45383 KAY EFF CEE NBT M J Busuttil
2 STEALTHY ELLY FSH R G Boyce
3 45374 PHELAN READY NBT P C Brown
4 CARLETTO FSH B C Toner
5 661 LICHELLE FSH C Johnson
6 65324 PARUMBA BUTCH NBT E Lieshout
7 F2272 WIKIPEDA NBT R J Mildenhall
8 13 DEL FEUGO 30.50Q R J Cook
9 724 BLOSS’S BENSON Res. FSH A R Mills
10 64F15 DOT’S RAFFLE Res. 30.44Q P M Tabone

Race 3 RUTTER’S BUTCHERS HT3
Maiden Heat 513 Metres 04:32PM
$750-215-105 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 BENNY CUZ FSH S D Sinclair
2 5 SMURF’S SUPREME FSH A C Tabone
3 4F28 SIZZLIN’ SUZY FSH C R Haas
4 83332 PANDORA POLLY NBT M Clay
5 PUNCH KABAM FSH A R Mills
6 734 PARUMBA FUSE NBT E Lieshout
7 32434 MISS BALCOM NBT R G Boyce
8 68344 HATARI LASS NBT R W Whitford
9 38274 SWOOPIN’ DESTROY Res. NBT P C Brown
10 76 CASUAL CHARM Res. FSH M Lanyon

Race 4 LION QUALITY PRODUCTS
Mixed 3/4 298 Metres 04:52PM
$1245-355-180 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 41T38 COMPLEXIFIED 17.09 R C Dunne
2 2213F FLYING KANGA 17.15 M Justice
3 16827 AL’S DAGZ 17.13 K J Callaghan
4 11261 MR. EURO 17.08 J Jarkis
5 16146 FRASER’S FURY 16.93 L M Allen
6 11311 EXTRA STRIDE 16.85 C R Haas
7 48631 SIXTY FOUR 17.05 D Hill
8 15566 POISONED IVY 17.23 P Hart
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 5 FLOODFAWN DAMSEL’S DASH HT1
Special Event 513 Metres 05:12PM
$1245-355-180 /1ST LEG QUAD TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 7T425 ZAMIRA 30.15 L M Gorman
2 52318 STEALTHY SAL 30.03 A Smart
3 86748 ROWO ROCKET NBT G A Smart
4 12678 DANIELLA FSH J D Leonard
5 14711 LYNVIEW 30.02 P G Kennard
6 22166 SPECIAL SIGN FSH R D McRae
7 15232 ROLLING RIVER FSTD J Jarkis
8 51156 KAYGEE 30.25 P M Tabone
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 6 GIPPSLAND PHYSIOTHERAPY GROUP
Mixed 4/5 513 Metres 05:32PM
$1060-305-150 /2ND LEG QUAD 1ST LEG D/D TRI/QUIN R/D
Box Form Name Best Trainer
1 36837 HOTLINE MINE 30.25 D H Dawson
2 63747 GLENGESH PADDY 30.03 R F J Colpoys
3 78263 PROFESSOR TOM 30.26 R D McRae
4 37536 MISTER SULU 30.44 E Lieshout
5 24461 SERBO DELIGHT 29.89 B R Alford
6 84444 HARD WORK NBT D H Dawson
7 76252 AKINA FIRE 30.11 P A Rowley
8 31577 TEX’S EXPRESS 30.24 E C Dowsey
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 7 FLOODFAWN DAMSEL’S DASH HT2
Special Event 513 Metres 05:52PM
$1245-355-180 /3RD LEG QUAD TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 17638 GLEN ABBEY BRON 30.57 R D Conway
2 32224 WICKED FIZZ FSH M A Delbridge
3 77155 TUBS PEDRO 30.25 D L Greig
4 16124 HOLY THUNDER 30.11 B M Beesley
5 * * * VACANT BOX * * *
6 18357 PROVEN POLLY 29.98 J Thompson
7 21682 PINK TAFFETA FSTD M Justice
8 34543 FIVE AN DIME 30.28 J Clay
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 8 FLOODFAWN DAMSEL’S DASH HT3
Special Event 513 Metres 06:13PM
$1245-355-180 /4TH LEG QUAD 2ND LEG D/D TRI/QUIN R/D
Box Form Name Best Trainer
1 72244 KIRJEN LASS FSH G A Smart
2 52664 ARVO’S ELLIE 30.17 G L Arvanitis
3 16335 ELSWYK LASS 30.57 R M Busuttil
4 12548 STEALTHY MILLY FSH D L Greig
5 56187 KELLY SLATE NBT B Nash
6 1P232 FLY WHEEL SHAZZA 30.18 S J Bye
7 45F28 ASHLEE’S PATCH 29.69 P E Giles
8 55251 AVON LYLA MAY 29.55 A Ferguson
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 9 DEERING’S BRICKS & TILES
Grade 5 513 Metres 06:29PM
$1000-285-140 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 41565 FULL NOISE NBT L C Evans
2 14678 PURE SERENITY 30.50 R M Busuttil
3 87247 GAELIC FUSILIER NBT W H Ferguson
4 64574 REACHER FSH R B Gilmore
5 27846 ROMEO PRINCE 30.34 T A Proctor
6 63468 PRIMAL IMAGE 30.04 T W Chatwin
7 66888 NORTH END NBT P A Cantrill
8 78887 REGAL BABOO NBT A Spiteri
9 * * * NO RESERVE * * *
10 * * * NO RESERVE * * *

Race 10 PETSTOCK TRARALGON
Grade 5 298 Metres 06:55PM
$1000-285-140 /TRI/QUIN R/D EXACTA
Box Form Name Best Trainer
1 41874 COMATOSED 16.98 P Andrews
2 75475 REDEYE LOVE NBT L Delbridge
3 311 BRING IT 16.95 S Chignell
4 35737 HYWEL 17.30Q A M Lineham
5 65545 ONE PUTT PAT NBT R P Cunneen
6 13241 DAMAGE INC FSH E Lieshout
7 47625 REGAL CADET 17.59Q A Spiteri
8 41285 ELLISA’S SHADOW 16.97 D B Franklin
9 16855 JUPITERS Res. FSH G R Scott
10 76654 MR. LEE LEE Res. 17.08 P Hart

Kevin Pitstock Kevin Pitstock (10426 Articles)

Kevin is a second generation greyhound industry participant with over 40 years experience as a greyhound owner, breeder, trainer, syndicator, broker and journalist. Kevin founded Australian Racing Greyhound in 2007 and fulfils the role of Editor of ARG's expanding team of journalists. Kevin brings a wealth of background knowledge and external experience to Australian Racing Greyhound, that coupled with his intimate knowledge of greyhound industry and a large and diverse range of industry contacts; brings a unique perspective and insight to Australian Greyhound Racing.




Show Me All · Greyhound Race Fields · Victorian Fields · Traralgon Fields

Search For All Other Stories & Fields That Mention :
, , , , , , ,