Australian Racing Could Use A Royal Commission

Racing seems to have a gift of shooting itself in the foot.

In case you didn’t know, corporate bookmakers (which presumably means those in the NT as some southern bookmakers are also corporatised) are banned from sponsoring horse races in NSW. This is due to an exclusivity agreement struck between racing authorities and Tabcorp. Fairfax Media reports that the policy is holding up a proposed $1 million deal with an unspecified bookmaker.

It reminds you of an incident years back when the old Cessnock greyhound club was forced to remove a local bookmaker’s advertising from the gate to the pen. Apparently, the reason was that TAB Ltd did not like it and was about to conclude an agreement with the then-NSW GRA to put its logo on racing rugs. Power prevailed.

In the real world, the Australian Competition and Consumer Commission would come down like a ton of bricks on such restraints of trade. Only the support of the NSW government – via clauses in its licensing agreement with Tabcorp – allows these things to happen. A specific state government provision can absent itself from national trade practice laws – a measure which attracted criticism from Paul Keating when, as Prime Minister, he was pushing states to become more efficient.

(By the way, that same Tabcorp license also gives it sole rights to operate at the Border Park racetrack and auditorium in Tweed Heads which GRNSW wants to give away to Queensland where Tatts is in charge. Interesting! But I digress).

It’s only a short step from these anti-trade issues to the violent opposition previously mounted by the three NSW racing codes to the operation of NT bookies and Betfair. At the time, most governments supported that policy, as did a Betting Exchange Task Force made up of top bureaucrats from each state. Despite all that, they proved impossible to stop in the end. Queensland was no different, with the QGRA chairman strongly opposed and the boss of Unitab (now Tatts) announcing at the time that if Betfair ever got a guernsey in that state he would start up a betting exchange himself. Never happened, of course. Later, a poorly-advised WA Racing Minister then tried to ban Betfair but quickly ran foul of the High Court. At about the same time, Tasmania’s Tastote, then government owned, told the media it strongly opposed any licensing of betting exchanges, only to wake up the next morning to find that the Premier had just done a deal with James Packer, half-owner of Betfair.

And who can forget Magic Millions owner Gerry Harvey (whose wealth depends on a profitable and competitive retail chain) making an impassioned plea on national TV to get rid of the interlopers and return to the bosom of the monopoly TABs with their lucrative commission levels?

It’s just a few short years since breeder Paul Wheeler, respected owner Paul England and former NCA president Mike Ahrens all quit the NSW greyhound board. Only Ahrens was able to report his distaste for what went on at meetings (in a Recorder article), the others being constrained by rules imposed by then-Racing Minister, Richard Face (who was subsequently disgraced for other reasons and resigned).

The harness code in SA has been in big trouble over conflicts of interest, to the stage where the government’s consultant even recommended that the greyhound board take over control of the other code. Queensland is beautiful one day, confused the next, after the previous board was scrapped by the new Minister, then claims of improper payouts emerged and the state now faces the prospect of a peculiar four-board structure with built-in conflict of interest issues. Last year’s Victorian greyhound board was shamed in Parliament following improper behaviour by staff. And so it goes on.

All this is history worth remembering.

Back to betting, those same betting shops now have a loving relationship with most racing authorities, one which is profitable for all parties.

The underlying reason for the attitude changes was that the customers were not impressed with the bans and blithely continued to do business with the newcomers, regardless of what state laws said or what racing authorities demanded. The people won, helped by modern technology.

But it does illustrate how dysfunctional racing bodies can become. Their innate conservatism and failure to address the wishes of a changing society has put racing behind the eight ball. Amongst other reasons, this is why racing’s share of the gambling dollar has been falling steadily for two decades.

The disease knows no boundaries. Consider, for example, recent statements by John Hartigan when he quit the chairmanship of broadcaster TVN: “Real growth won’t be realised until the board … allows an incoming chief executive and the executive team to be freed of burdens of being tied in knots by a dysfunctional board” (reported by Matt Nicholls, justracing.com.au, and others).

Hartigan went on, “the level of mistrust at a board level … has shackled the business and caused it to be unable to properly exploit the commercial opportunities on a day-to-day basis”.

The TVN board is staffed by heavies from the NSW and Victorian galloping fields, most of whom are prominent businessmen in their own right yet on their way to a meeting they appear to leave some of their skills at the gates of the racecourse. Hartigan himself is a former chief of News Ltd in Australia and a favourite of boss Rupert Murdoch, so he is no fool.

And these are just the matters we hear about. Heaven knows what the public are not aware of.

The totality of it all suggests that the time is overdue to run an exhaustive review of racing’s structures and modus operandi. Can we find a better way of doing it? A Royal Commission would be ideal but that will not happen as nine different governments are involved and they will never agree to support it, let alone undertake the necessary reform.

The pressure has to come from within – which, incidentally, is what was recommended by the Productivity Commission in its summation of the different levels of racefield fees in different states.

A meeting of the three racing codes’ national bodies would be a good place to start but there is a proviso. Those bodies themselves first need to be empowered to do deals and make decisions in the interests of the whole industry. Currently, they are no more than paper tigers. In any event, as they are structured, they represent the same groups that have attracted all the above criticism, and therefore contravene governance principles established by the AIS and others.

Is this too big an ask? Maybe, but the plan might get support from state Treasurers. Some of the problems we have been talking about have been sorted out and, on each occasion, state taxes were enhanced. Despite the reluctance of governments and racing authorities to accept that change is necessary, there is now more money in the till. That may not be so obvious in some quarters because there are other influences on wagering which have not helped. But what would the score have been without the impetus from the newcomers? Arguably, NT bookmakers and Betfair have saved the industry’s bacon – but only for the moment.

The future still beckons.

Truth In Advertising?

The SKY announcer was amazed. “The First Four has paid over $10,000”, he trumpeted, talking about the second race at Albion Park last Thursday.

Actually, no. It didn’t pay that at all. It paid nothing because nobody got it. It jackpotted.

But, yes, the Tabcorp screens did show a dividend of $10,688 even although the pool was only $6,290. If anyone had got it, the dividend (for $1) would have been $4,875. Why so?
Continue reading Truth In Advertising?

Tuesday 12th October 2010


Greyhound Box Draw For Townsville – Tuesday 12th October 2010

Race No. 1Maiden Garrards06:12PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1FARMOR FACTSN B Goodwin (Deeragun)
2PEEWEE LOUISE4652N B Goodwin (Deeragun)
3SMOOTH MISSILE44374R G Thomson (Black River)
4SALTWATER CHAOSG B Olsen (Nome)
5*** VACANT BOX ***
6SCALLY WAG BABE7A G Camilleri (Proserpine)
7UNDERCOVER COP68874J E Wooler (Stuart)
8FARMOR STRIKINGN B Goodwin (Deeragun)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 2Maiden Kooloop Collars06:35PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1FARMOR NECESSITYN B Goodwin (Deeragun)
2FARMOR SURFIN’44456N B Goodwin (Deeragun)
3SALTWATER DANCER3734G B Olsen (Nome)
4MYSTERIOUS MISS78876G E Thomson (Black River)
5ANDY’S CHAOS55G B Olsen (Nome)
6BOY OH BOY56A G Camilleri (Proserpine)
7SPARLING MISSN B Goodwin (Deeragun)
8THIRTEEN BEE83N B Goodwin (Deeragun)
9*** NO RESERVE ***
10*** NO RESERVE ***
Race No. 3Novice Bellevue Hotel06:53PM (QLDtime)
NNP event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1MIGHTY OBVIOUS26524C D Godfrey (Lower Tully)
2ORIGINAL ESSENCE38587O G Thomson (Black River)
3PETTICOAT LANE64133T K Jackson (West End)
4BLACK TASSELS24361D C Godfrey (Tully)
5HUCKLEBERRY FINN18853O G Thomson (Black River)
6CHECK THE ROBBER86262G G Graham (Oonoonba)
7TOXIC CHICK8155G B Olsen (Nome)
8AUGUSTUS241N B Goodwin (Deeragun)
9SMOOTH TRAIN74448R G Thomson (Black River)
10*** NO RESERVE ***
Race No. 4Ht 1 4/5 Grade Racing Queensland07:12PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1HAPPY ATTITUDE64663R G Thomson (Black River)
2LITTLE FOX18742J M Newnham (Alligator Creek)
3MAYWYN MAYBE24284S P Dodd (Wulguru)
4SAHARA PRIDE31332T K Jackson (West End)
5SENNI BEAU14867O G Thomson (Black River)
6SECOND GLANCE72623M R Campbell (Jensen)
7HIDDEN QUEST26611T Waters (Bluewater)
8ONE MORE PIRATE25335A G Milani (South Johnstone)
9SMOOTH TRAIN74448R G Thomson (Black River)
10MISS RAGAMUFFIN66774J M Newnham (Alligator Creek)
Race No. 53/4 Grade ‘give Me Five’ At Stud07:35PM (QLDtime)
Mixed 3/4 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1LUKE’S PRINCESS23521A G Milani (South Johnstone)
2COIN TIGER22146G J Belcastro (Cranbrook)
3SAW45521J A Olsen (Alligator Creek)
4SMOOTH LADY85418R G Thomson (Black River)
5SEE BLUE51521N E Waters (Bluewater)
6FUELLED FANTASY21411S J Clark (Aeroglen)
7DON’T LISTEN41132B R Belford (Gumlow)
8SCHECKLER BALE67688N B Goodwin (Deeragun)
9ARTY HERMAN12635D C Miles (Garbutt)
10*** NO RESERVE ***
Race No. 6Ht 2 4/5 Grade Unitab & Sky Racing07:53PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1PHUKET21711M R Campbell (Jensen)
2FOUR WAY CRASH32415D C Godfrey (Tully)
3BLUE CHICKAROO57636G E Thomson (Black River)
4WHO DO ASSASSIN17P34G J Lee (Bushland Beach)
5THUMPSTER42535M Rajan (Bluewater)
6ON DISPLAY52367B R Belford (Gumlow)
7VOODOO SHAKER76737M R Campbell (Jensen)
8RAVEN’S BRIDE55436I M Camp (Bambaroo)
9SMOOTH TRAIN74448R G Thomson (Black River)
10MISS RAGAMUFFIN66774J M Newnham (Alligator Creek)
Race No. 71/2 Grade F.f.a. Rocky Ridge Farm08:12PM (QLDtime)
Mixed 1/2 event over 380 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BOLD APACHE35347T Waters (Bluewater)
2FUELLED FURY42122S J Clark (Aeroglen)
3TWO SHORT15447P Ryan (Cranbrook)
4PEDRO’S LINK51735M R Campbell (Jensen)
5ELITE TEXAN72217M R Campbell (Jensen)
6BRETT STANLEY11441C D Godfrey (Lower Tully)
7CONTROL SYSTEM12312G B Olsen (Nome)
8MR. SOLUTION87123M R Campbell (Jensen)
9BRONSAN MISS43576M R Campbell (Jensen)
10JARRY BOY16864M Rajan (Bluewater)
Race No. 8(best 8) Elite State At Rrf08:35PM (QLDtime)
Best 8 event over 498 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ALPHAMATIC52556O G Thomson (Black River)
2WITHEREN’S FOOL34662J A Olsen (Alligator Creek)
3MORE FURY17133B R Belford (Gumlow)
4LIKE THE LOOK41117J A Olsen (Alligator Creek)
5LATE ILLUSION25624B R Belford (Gumlow)
6BIG ENFORCER81181B R Belford (Gumlow)
7BENTLEY ME ME35183P T Rudall (Nome)
8MR. NEWFOUND47375G G Graham (Oonoonba)
9SAW45521J A Olsen (Alligator Creek)
10SCHECKLER BALE67688N B Goodwin (Deeragun)
Race No. 9Ht 3 4/5 Grade Bit Chilli At Rrf08:53PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ONE OVER84427J A Olsen (Alligator Creek)
2MINEOLA MISS56746M R Campbell (Jensen)
3MADAME PEDRO27515M T Clark (Gulliver)
4LOCKY’S GAL44123P T Rudall (Nome)
5SMOOTH AURORA65376R G Thomson (Black River)
6SHORTY STANLEY38455D C Godfrey (Tully)
7EARLY EDITION67456J M Newnham (Alligator Creek)
8BRIM BELL12663A G Milani (South Johnstone)
9SMOOTH TRAIN74448R G Thomson (Black River)
10MISS RAGAMUFFIN66774J M Newnham (Alligator Creek)
Race No. 10Ht 4 4/5 Grade Knocka Norris At Rrf09:12PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BARNEY CHONG43262G B Dalley (Bluewater)
2WHY WAIT81365M R Campbell (Jensen)
3JUST IN TEARS12213T K Jackson (West End)
4SMOOTH TOUCHDOWN44787N B Goodwin (Deeragun)
5GOZO FAST GIRL42854M Rajan (Bluewater)
6MISSY’S CHOICE62115M R Campbell (Jensen)
7BLUEGUM FOREST73434J E Wooler (Stuart)
8CARBON FOOTPRINT43111B R Belford (Gumlow)
9SMOOTH TRAIN74448R G Thomson (Black River)
10MISS RAGAMUFFIN66774J M Newnham (Alligator Creek)

Tuesday 1st June 2010


Greyhound Box Draw For Townsville – Tuesday 1st June 2010

Race No. 1Maiden Angliss Meats Castletown06:53PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ELYLIAH’S GIRL5665R J Goodwin (Deeragun)

2MIGHTY OBVIOUS72R J Goodwin (Deeragun)

3*** VACANT BOX ***

4EBONY RULER46547J C Pain (Oonoonba Townsville)

5VICTORY DANCE33785R J Goodwin (Deeragun)

6*** VACANT BOX ***

7FOUR WAY SWIFT3224D C Godfrey (Tully)

8COIN TIGER4523T Waters (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 2Maiden Garrards07:12PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ANDY VALENTINE23845M P Rajan (Bluewater)

2REZISTA54777R J Goodwin (Deeragun)

3*** VACANT BOX ***

4UNDERCOVER COP68J E Wooler (Stuart)

5PEEWEE CAPERS27553J M Newnham (Alligator Creek)

6*** VACANT BOX ***

7MR. LORIAN75R J Goodwin (Deeragun)

8BILLY OCTANE57766G R Thomson (Jensen)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 3Ht 1 4/5 Grade Kooloop Collars07:35PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1PURE CRYSTAL24254M V Hickmott (Bluewater)

2BRETT STANLEY77552D C Godfrey (Tully)

3*** VACANT BOX ***

4BLACKULAR85688R J Goodwin (Deeragun)

5UNMARKED85655R B Camp (Toobanna)

6*** VACANT BOX ***

7BINNAWAY LAD45554N A Maynard (Jensen)

8JUST IN TEARS16673T K Jackson (West End)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 4Ht 2 4/5 Grade T.g.b.o.t.a.07:53PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1THUMPSTER45663M Rajan (Bluewater)

2LILA’S DREAMS56615M V Hickmott (Bluewater)

3MISS EMINEM11577J M Newnham (Alligator Creek)

4BROTHER NOOMPS17445R J Goodwin (Deeragun)

5*** VACANT BOX ***

6KOOL VIBES28561M R Campbell (Black River)

7GILLBO47745J A Olsen (Alligator Creek)

8ZANY BLUE56265C D Godfrey (Lower Tully)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 5Ht 3 4/5 Grade Brook Group08:12PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1LITTLE FOX45433J M Newnham (Alligator Creek)

2SPEEDY LUIGI38417R J Goodwin (Deeragun)

3BUDDY STANLEY76442D C Godfrey (Tully)

4ZACKIIAH53523B C Randall (Bluewater Park)

5*** VACANT BOX ***

6PEDRO’S MAGIC75432J E Wooler (Stuart)

7BARNEY CHONG343F1G B Dalley (Bluewater)

8BIG STAR MANNY13761M V Hickmott (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 63/4 Grade Unitab08:35PM (QLDtime)
Mixed 3/4 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH LADY62243R G Thomson (Black River)

2PIRATE BIRD13263T Waters (Bluewater)

3STOLEN DAISY74614C D Godfrey (Lower Tully)

4SAXANITE11746M R Campbell (Black River)

5*** VACANT BOX ***

6ARTY HERMAN71174D C Miles (Garbutt)

7GOZO FAST GIRL23473M Rajan (Bluewater)

8ONE OVER55441J A Olsen (Alligator Creek)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 75th Grade Www.townsvillegryhounds.com08:53PM (QLDtime)
Grade 5 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1RAVEN’S BRIDE12525I M Camp (Bambaroo)

2ORIGINAL ESSENCE33773O G Thomson (Black River)

3WELL MADE44344G A Heath (Bluewater)

4BELL’S GEM56646J M Newnham (Alligator Creek)

5LEICA BELLE22313R J Goodwin (Deeragun)

6GO SHARN46356M Rajan (Bluewater)

7STOLEN ONE84686M A Camp (Ingham)

8CHAPLIN AIR23652G R Thomson (Jensen)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 8(best 8) Townsville Bulletin09:12PM (QLDtime)
Best 8 event over 380 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1WITHERENS PRINCE43464J A Olsen (Alligator Creek)

2MR. SOLUTION15183M R Campbell (Black River)

3MISS RAGAMUFFIN43265J M Newnham (Alligator Creek)

4CONTROL SYSTEM43611G B Olsen (Nome)

5ZANE’S BOY35236M V Hickmott (Bluewater)

6BLUE HOLIDAY45251G A Heath (Bluewater)

7HALIFAX BAY61111M Rajan (Bluewater)

8JARRY BOY63525M Rajan (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 9Ht 4 4/5 Grade Ingham Road Seafood09:35PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1UNDERBELLY STAR23755R J Goodwin (Deeragun)

2SEE BLUE21317N E Waters (Bluewater)

3CELICA ASSASSIN63F47R J Goodwin (Deeragun)

4SPLIT PROFITS78551M R Bernstone (Mount Low)

5*** VACANT BOX ***

6GOODTIME GERTIE35284G A Heath (Bluewater)

7MARIA’S HOT46112B R Belford (Gumlow)

8SHORTY STANLEY21216D C Godfrey (Tully)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 10Ht 5 4/5 Grade Judge Bros09:53PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH TOUCHDOWN12227R J Goodwin (Deeragun)

2SHAE BELLE76872B C Randall (Bluewater Park)

3*** VACANT BOX ***

4KWIK DETENTION13F64R J Goodwin (Deeragun)

5BLUE CHICKAROO53556G E Thomson (Black River)

6*** VACANT BOX ***

7DENGUE FURY25866N A Maynard (Jensen)

8GOZO TAYLOR34371T Waters (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Tuesday 1st June 2010


Greyhound Box Draw For Townsville – Tuesday 1st June 2010

Race No. 1Maiden Angliss Meats Castletown06:53PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ELYLIAH’S GIRL5665R J Goodwin (Deeragun)

2MIGHTY OBVIOUS72R J Goodwin (Deeragun)

3*** VACANT BOX ***

4EBONY RULER46547J C Pain (Oonoonba Townsville)

5VICTORY DANCE33785R J Goodwin (Deeragun)

6*** VACANT BOX ***

7FOUR WAY SWIFT3224D C Godfrey (Tully)

8COIN TIGER4523T Waters (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 2Maiden Garrards07:12PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ANDY VALENTINE23845M P Rajan (Bluewater)

2REZISTA54777R J Goodwin (Deeragun)

3*** VACANT BOX ***

4UNDERCOVER COP68J E Wooler (Stuart)

5PEEWEE CAPERS27553J M Newnham (Alligator Creek)

6*** VACANT BOX ***

7MR. LORIAN75R J Goodwin (Deeragun)

8BILLY OCTANE57766G R Thomson (Jensen)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 3Ht 1 4/5 Grade Kooloop Collars07:35PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1PURE CRYSTAL24254M V Hickmott (Bluewater)

2BRETT STANLEY77552D C Godfrey (Tully)

3*** VACANT BOX ***

4BLACKULAR85688R J Goodwin (Deeragun)

5UNMARKED85655R B Camp (Toobanna)

6*** VACANT BOX ***

7BINNAWAY LAD45554N A Maynard (Jensen)

8JUST IN TEARS16673T K Jackson (West End)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 4Ht 2 4/5 Grade T.g.b.o.t.a.07:53PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1THUMPSTER45663M Rajan (Bluewater)

2LILA’S DREAMS56615M V Hickmott (Bluewater)

3MISS EMINEM11577J M Newnham (Alligator Creek)

4BROTHER NOOMPS17445R J Goodwin (Deeragun)

5*** VACANT BOX ***

6KOOL VIBES28561M R Campbell (Black River)

7GILLBO47745J A Olsen (Alligator Creek)

8ZANY BLUE56265C D Godfrey (Lower Tully)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 5Ht 3 4/5 Grade Brook Group08:12PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1LITTLE FOX45433J M Newnham (Alligator Creek)

2SPEEDY LUIGI38417R J Goodwin (Deeragun)

3BUDDY STANLEY76442D C Godfrey (Tully)

4ZACKIIAH53523B C Randall (Bluewater Park)

5*** VACANT BOX ***

6PEDRO’S MAGIC75432J E Wooler (Stuart)

7BARNEY CHONG343F1G B Dalley (Bluewater)

8BIG STAR MANNY13761M V Hickmott (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 63/4 Grade Unitab08:35PM (QLDtime)
Mixed 3/4 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH LADY62243R G Thomson (Black River)

2PIRATE BIRD13263T Waters (Bluewater)

3STOLEN DAISY74614C D Godfrey (Lower Tully)

4SAXANITE11746M R Campbell (Black River)

5*** VACANT BOX ***

6ARTY HERMAN71174D C Miles (Garbutt)

7GOZO FAST GIRL23473M Rajan (Bluewater)

8ONE OVER55441J A Olsen (Alligator Creek)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 75th Grade Www.townsvillegryhounds.com08:53PM (QLDtime)
Grade 5 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1RAVEN’S BRIDE12525I M Camp (Bambaroo)

2ORIGINAL ESSENCE33773O G Thomson (Black River)

3WELL MADE44344G A Heath (Bluewater)

4BELL’S GEM56646J M Newnham (Alligator Creek)

5LEICA BELLE22313R J Goodwin (Deeragun)

6GO SHARN46356M Rajan (Bluewater)

7STOLEN ONE84686M A Camp (Ingham)

8CHAPLIN AIR23652G R Thomson (Jensen)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 8(best 8) Townsville Bulletin09:12PM (QLDtime)
Best 8 event over 380 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1WITHERENS PRINCE43464J A Olsen (Alligator Creek)

2MR. SOLUTION15183M R Campbell (Black River)

3MISS RAGAMUFFIN43265J M Newnham (Alligator Creek)

4CONTROL SYSTEM43611G B Olsen (Nome)

5ZANE’S BOY35236M V Hickmott (Bluewater)

6BLUE HOLIDAY45251G A Heath (Bluewater)

7HALIFAX BAY61111M Rajan (Bluewater)

8JARRY BOY63525M Rajan (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 9Ht 4 4/5 Grade Ingham Road Seafood09:35PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1UNDERBELLY STAR23755R J Goodwin (Deeragun)

2SEE BLUE21317N E Waters (Bluewater)

3CELICA ASSASSIN63F47R J Goodwin (Deeragun)

4SPLIT PROFITS78551M R Bernstone (Mount Low)

5*** VACANT BOX ***

6GOODTIME GERTIE35284G A Heath (Bluewater)

7MARIA’S HOT46112B R Belford (Gumlow)

8SHORTY STANLEY21216D C Godfrey (Tully)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 10Ht 5 4/5 Grade Judge Bros09:53PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH TOUCHDOWN12227R J Goodwin (Deeragun)

2SHAE BELLE76872B C Randall (Bluewater Park)

3*** VACANT BOX ***

4KWIK DETENTION13F64R J Goodwin (Deeragun)

5BLUE CHICKAROO53556G E Thomson (Black River)

6*** VACANT BOX ***

7DENGUE FURY25866N A Maynard (Jensen)

8GOZO TAYLOR34371T Waters (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Tuesday 18th May 2010


Greyhound Box Draw For Townsville – Tuesday 18th May 2010

Race No. 1Maiden Garrards06:52PM (QLDtime)
Maiden event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BITTA MUSTARD42F38M V Hickmott (Bluewater)

2TOP SPEED QUEEN644M V Hickmott (Bluewater)

3REGAL BODHI54J A Mcnamara (Proserpine)

4SAHARA PRIDE833T K Jackson (West End)

5LILA’S DREAMS566M V Hickmott (Bluewater)

6ANDY VALENTINE22238M P Rajan (Bluewater)

7PEEWEE CAPERS65275J M Newnham (Alligator Creek)

8DEVILISH PINK3747M V Hickmott (Bluewater)

9BILLY OCTANE85657G R Thomson (Jensen)

10*** NO RESERVE ***

Race No. 2Novice Sky Racing07:12PM (QLDtime)
Novice Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BIG STAR MANNY137M V Hickmott (Bluewater)

2BARNEY CHONG6343FG B Dalley (Bluewater)

3BLUE CHICKAROO52535G E Thomson (Black River)

4SMOOTH TOUCHDOWN112R J Goodwin (Deeragun)

5*** VACANT BOX ***

6JUST IN TEARS3166T K Jackson (West End)

7PEDRO’S MAGIC17754J E Wooler (Stuart)

8CHECK THE ROBBER17743M V Hickmott (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 35th Grade Www.townsvillegreyhounds.com07:35PM (QLDtime)
Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1GOODTIME GERTIE37352G A Heath (Bluewater)

2LITTLE FOX74454J M Newnham (Alligator Creek)

3ONE OVER21554J A Olsen (Alligator Creek)

4GABLE ROULETTE151M R Campbell (Black River)

5BRETT STANLEY63775D C Godfrey (Tully)

6MISS EMINEM21157J M Newnham (Alligator Creek)

7THUMPSTER77456M Rajan (Bluewater)

8SEE BLUE21317N E Waters (Bluewater)

9ZANY BLUE45756C D Godfrey (Lower Tully)

10KOOL VIBES22856M R Campbell (Black River)

Race No. 42/3 Grade Unitab07:53PM (QLDtime)
Mixed 2/3 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BOOM CRASH65313B R Belford (Gumlow)

2BIG ALFORD47773B R Belford (Gumlow)

3JARRY BOY46635M Rajan (Bluewater)

4DENGUE FURY28258N A Maynard (Jensen)

5BINNAWAY LAD73455N A Maynard (Jensen)

6VIVACITY32461R L Black (South Johnstone)

7SAXANITE52117M R Campbell (Black River)

8GOZO FAST GIRL75234M Rajan (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 5Ht 1 4/5 Grade Goodwin Kennels & Pet08:12PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ARTY HERMAN47711D C Miles (Garbutt)

2BELL’S GEM36566J M Newnham (Alligator Creek)

3SAW11728J A Olsen (Alligator Creek)

4CHAPLIN AIR54323G R Thomson (Jensen)

5IMPOSING JETT131R L Black (South Johnstone)

6FOUR WAY SPARK22225D C Godfrey (Tully)

7SUPER PUZZLE31154B R Belford (Gumlow)

8RAVEN’S BRIDE34212I M Camp (Bambaroo)

9TRUE LORIAN75314N W Randall (Bushland Beach)

10GO SHARN74635M Rajan (Bluewater)

Race No. 6Ht 2 4/5 Grade Goodwin Kennels & Pet08:35PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BERKELE35313M R Campbell (Black River)

2MONKEY STANLEY13137D C Godfrey (Tully)

3ELLA’S SARGE42421N W Randall (Bushland Beach)

4AMANDA RENEE76467M P Rajan (Bluewater)

5PURE CRYSTAL35242M V Hickmott (Bluewater)

6SMOOTH LADY51622R G Thomson (Black River)

7ORIGINAL ESSENCE76533O G Thomson (Black River)

8STOLEN DAISY55274C D Godfrey (Lower Tully)

9TRUE LORIAN75314N W Randall (Bushland Beach)

10GO SHARN74635M Rajan (Bluewater)

Race No. 7(best 8) Brook Group Intercity Challenge08:53PM (QLDtime)
Best 8 event over 498 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1DEEDEE RESCUE77417R J Goodwin (Deeragun)

2BLUEGUM FOREST22184R J Goodwin (Deeragun)

3REGENT PEARL28252M R Campbell (Black River)

4WISE CHOICE28624G A Heath (Bluewater)

5RAILROAD BLACKIE32516M R Campbell (Black River)

6LEICA BELLE63322R J Goodwin (Deeragun)

7ALPHAMATIC13111O G Thomson (Black River)

8MR. NEWFOUND64231G G Graham (Oonoonba)

9WELL MADE41443G A Heath (Bluewater)

10TUSCAN ROSE58766G A Heath (Bluewater)

Race No. 81/2 Grade F.f.a. Greasy Grizzly @ Stud09:12PM (QLDtime)
Mixed 1/2 event over 380 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1MISS RAGAMUFFIN16432J M Newnham (Alligator Creek)

2HALIFAX BAY52611M Rajan (Bluewater)

3TWO SHORT17324P Ryan (Cranbrook)

4FUELLED FURY55342S J Clark (Aeroglen)

5STONE COLD SOBER22117M R Campbell (Black River)

6ZANE’S BOY25352M V Hickmott (Bluewater)

7MR. SOLUTION13151M R Campbell (Black River)

8HAPPY ATTITUDE27337G L Anderson (Wangan)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 95th Grade Stuart Hotel-motel09:35PM (QLDtime)
Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH AURORA64121R G Thomson (Black River)

2MRS. RUBBLE15557M R Campbell (Black River)

3SPLIT PROFITS63785M R Bernstone (Mount Low)

4SPEEDY LUIGI66638R J Goodwin (Deeragun)

5COWBOY BILLY74521S J Clark (Aeroglen)

6LOCKY’S GAL44623P T Rudall (Nome)

7SHAE BELLE52768B C Randall (Bluewater Park)

8FRANGIPANI LASS34845C D Godfrey (Lower Tully)

9ZANY BLUE45756C D Godfrey (Lower Tully)

10KOOL VIBES22856M R Campbell (Black River)

Race No. 104th Grade Victory Kennels09:53PM (QLDtime)
Grade 4 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1KWIK DETENTION7113FR J Goodwin (Deeragun)

2CONTROL SYSTEM41436G B Olsen (Nome)

3STELLA PEG35618M R Campbell (Black River)

4BUDDY STANLEY41764D C Godfrey (Tully)

5*** VACANT BOX ***

6BENTLEY ME ME62P51P T Rudall (Nome)

7ZACKIIAH72535B C Randall (Bluewater Park)

8BLUE HOLIDAY38452G A Heath (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Wednesday 12th May 2010


Greyhound Box Draw For Albion Park – Wednesday 12th May 2010

Race No. 1Mixed Final Unitab03:44PM (QLDtime)
FFA event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1KAWATI KHAN28431L C Neal (Coominya)

2CRACKABILITY54574D A Searle (Kobble Creek)

3BRICKS AND MUD57472L D Elgood (Park Ridge)

4FIRST IN LINE44623J Judd (Milbong)

5BROKEN PISTON82484M Saal (Highfields)

6RAZOR BACK3D Gilroy (Dulguigan)

7FLEA WEIGHT45362J C Haim (Nanango)

8REGAL BOW45741J T Pay (Park Ridge)

9BENCH PRESS34235J T Pay (Park Ridge)

10CLASSIC MONARO445M R Hay (Oxenford)

Race No. 2Novice The Gem04:04PM (QLDtime)
Novice Grade 5 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1PAY UP GUYS48713S C Woods (Park Ridge)

2BIG POSSIBILITY66123D A Searle (Kobble Creek)

3ROSIE’S CHUCK17J T Edwards (Fernvale)

4FUTURE CONTROL46582C J Downs (Mt Tarampa)

5MADE MAN41782S C Woods (Park Ridge)

6PAW FORM231F5J D Ahern (Stafford)

7HOLLY’S HOUSE7126G Dart (Dulguigan)

8SMART RIVAL24514G L Holmes (Gatton)

9ALGORITHM62416D E Mcgrath (Logan Village)

10BELL ROSE FLASH48238G L Dart (Dulguigan)

Race No. 3Ht 1 Maiden Dave Brett Memorial04:24PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 520 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1TOMAHAWK LADR D Ball (Prenzlau)

2WHERE’S LUKE345S J Hunt (Atkinson Dam)

3UNIQUE ATTITUDEV L Wisener (Postmans Ridge)

4SANRICO SAGE454S A Clark (Burpengary)

5SEA BEAST135P J Rayner (Dakabin)

6COOL GENETICS3723B I Millard (Morayfield)

7MISS SHAKER2256K S King (Coominya)

8MOONSHINE MOLLY82245G B Paull (Spring Creek)

9DEVIL WITHIN3468M J Mcalister (Deagon)

10TONY’S REWARD37875T L Keegan (Bracken Ridge)

Race No. 4Ht 2 Maiden Dave Brett Memorial04:44PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 520 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1PIPPIN BUDGIE74636K S King (Coominya)

2NOT TOO FLASH648M J Mcalister (Deagon)

3YES MASTER4322D L Buxton (Logan Reserve)

4FLYING KEROR M Wright (Mango Hill)

5CARBONATORR G Nelson (Bundamba)

6HEZA ENFORCER5J L Reimer (Rush Creek)

7STRAPPER’S KISS74635B G Green (Deception Bay)

8MICKEY MUSTARDR M Giltinan (Ormeau)

9DEVIL WITHIN3468M J Mcalister (Deagon)

10KELL’S FOOL866R L Higgs (Coominya)

Race No. 5Ht 3 Maiden Dave Brett Memorial05:04PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 520 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1SHEZ ROMANTIC6546R M Giltinan (Ormeau)

2KOSY AZZ22343B J Young (Morayfield)

3PALEFACE PETE7G A Hardy (D’Aguilar)

4SPACE INVADERK S King (Coominya)

5KNOCK IT OFF348C L Sherwood (Chermside)

6BEER IS BETTER42355J P Morris (Albion)

7FINAL FRONTIER257P J Rayner (Dakabin)

8DARKAZJ R Crawford (Llandilo)

9DEVIL WITHIN3468M J Mcalister (Deagon)

10TONY’S REWARD37875T L Keegan (Bracken Ridge)

Race No. 6Ht 4 Maiden Dave Brett Memorial05:23PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 520 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1LAWSON’S HERO346R M Giltinan (Ormeau)

2HIGH INTEREST4P J Rayner (Dakabin)

3WINGED COMMAND44655J W Hutchinson (Rush Creek)

4NAUTICAL MILE5M J Mcalister (Deagon)

5GOOSY LUCYR H Adams (Inala)

6FROM BEYOND2C Robartson (Churchable)

7NEVER CROSS ME24B G Green (Deception Bay)

8HANSON LOUISE53425G T Allen (Karana Downs)

9DEVIL WITHIN3468M J Mcalister (Deagon)

10KELL’S FOOL866R L Higgs (Coominya)

Race No. 74/5 Grade Big Dog Pet Foods05:40PM (QLDtime)
Mixed 4/5 event over 520 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1MR. BOSSY MAN25361G Crisci (Churchable)

2DYNAMIC LADY73886J L Reimer (Rush Creek)

3KULU ROYAL56373G Hagicostas (Loganholme)

4SHILAS13182S J Hunt (Atkinson Dam)

5SASSY TEXADA32866A L Dargusch (Lowood)

6SONIC SHOT48874R B Burman (Park Ridge)

7OUR MISS MAUD22841S L Livotto (Sunnybank)

8FLYING SPIRIT45567N D Sykes (Atkinson Dam)

9GAMBLE ON13532T A Sharpe (Atkinson Dam)

10SIR TREND12532T A Sharpe (Atkinson Dam)

Race No. 8(best 8) Corey Pearce Photography05:58PM (QLDtime)
Best 8 event over 395 Metres at Albion park Of $1,440 Prizemoney.
1st: $740 2nd: $210 3rd: $120 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1THAT’S BUDDY74614J T Pay (Park Ridge)

2SURF THE REEF51235J T Pay (Park Ridge)

3NOT TODAY SON78521N A Thompson (Bracken Ridge)

4HIGHLAND DANCER12166R H Eddie (Caboolture)

5CORPORAL O’REILY53264D A Turley (Leeville)

6QUARTER TIME63368M R Hay (Oxenford)

7IMA JALAPENO47243D A Hannon (Mount Nathan)

8NOT SO COOL22156P May (Dakabin)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 95th Grade Hawkins Media Solutions06:17PM (QLDtime)
Grade 5 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1PROPER LUCY66211G L Dart (Dulguigan)

2MIXED DRINKS35781C Mifsud (Gilberton)

3BOLINISI SILVER45573L D Elgood (Park Ridge)

4CAITLIN JADE83232E G Griffin (Glasshouse Mountains)

5AFFIRMATIVE64831N A Thompson (Bracken Ridge)

6ALL ABOUT DREAMS1141S J Hunt (Atkinson Dam)

7BOY ZOHAN411G Hagicostas (Loganholme)

8DECISION TIME68471J L Reimer (Rush Creek)

9MATISSE’S ANGEL33533N A Thompson (Bracken Ridge)

10SAINT JIMMY24532C F Campbell (Brassall)

Race No. 104th Grade Catching Pen06:34PM (QLDtime)
Grade 4 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1DARK WHISPER75343G C Keep (Burpengary)

2BERELLA CIATA16474T A Sharpe (Atkinson Dam)

3SPINNING FREE42451J L Reimer (Rush Creek)

4SARGENT ELITE75528P May (Dakabin)

5*** VACANT BOX ***

6BOUNCY31647D A Turley (Leeville)

7PENNY’S DOLL37256N A Thompson (Bracken Ridge)

8KULU ROSE22738G Hagicostas (Loganholme)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Friday 7th May 2010


Greyhound Box Draw For Albion Park – Friday 7th May 2010

Race No. 1Ht 1 Maiden B.g.r.c.03:39PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 395 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1CELTIC BLUE73336J M Loye (Kallungar)

2BENCH PRESS63423J T Pay (Park Ridge)

3FIESTY FORCE657R D Herr (Buccan)

4DESSA TEDDY53285K J Rolls (Cecil Plains)

5PUSH AND SHOVE28738L G Kleinhans (Morayfield)

6COMPOSITE65665S C Woods (Park Ridge)

7ROPELEY BELLE52867J J O’Dea (Lower Tenthill)

8BE EXCITED3637B Cecil (Cobaki)

9DECIMATOR5676S A Topping (Tivoli)

10KATIE THE GYPSY62886D Turley (Leeville)

Race No. 2Ht 2 Maiden B.g.r.c.03:59PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 395 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1CLASSIC CITII Mackenzie-Ross (Mount Tarampa)

2SMIT CRANE CLOUD64664G W Lowe (Ellangowan)

3BLACK BUSHELLS36744J T Pay (Park Ridge)

4WILD GOLDS A Topping (Tivoli)

5COOL AROMAP S Podesta (Chambers Flat)

6JUST A RUNAWAY3226R P Mcbride (North Booval)

7BUCK’S ROSE444J T Edwards (Fernvale)

8ISA PRINCE3754K M Snow (Cornubia)

9ELECTRIC EBAY57666B G Smith (Tallebudgera)

10FLYING SAUCEPAN3848K J Rolls (Cecil Plains)

Race No. 3Mixed Final Sky Racing04:19PM (QLDtime)
FFA event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1HARDER282D Gilroy (Dulguigan)

2BETTY’S DIAMOND842I R Hoggan (Churchable)

3DESTRUCTO351D Gilroy (Dulguigan)

4CLASSIC MONARO44M R Hay (Oxenford)

5MITZI ON FIRE46381B G Smith (Tallebudgera)

6MINI MINEY23733A J Furner (Coolana)

7PINT SIZE6234B Cecil (Cobaki)

8SHE’S A MONTY53283K J Rolls (Cecil Plains)

9DESSA TEDDY53285K J Rolls (Cecil Plains)

10SAPPHIRE MISS43265G L Holmes (Gatton)

Race No. 4Novice Dinky Di Web Design04:39PM (QLDtime)
Novice Grade 5 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1KIOWA SHIRAZ14D H Weston (Laidley North)

2CALL ME HARRY126J E Mccarthy (Wivenhoe Pocket)

3SIZE OF JESSIE2F622J T Pay (Park Ridge)

4UNIQUE BLUE35745L G Kleinhans (Morayfield)

5MADE MAN41782S C Woods (Park Ridge)

6ILLINOIS BOY34873S C Woods (Park Ridge)

7CALLACHOR21D J Gilroy (Dulguigan)

8NIGHT SHIVERS55353A Southee (Beenleigh)

9ROSIE’S CHUCK17J T Edwards (Fernvale)

10RUM AIN’T SMOOTH36714L G Kleinhans (Morayfield)

Race No. 55th Grade Unitab04:59PM (QLDtime)
Grade 5 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1ALIBI13176J C Durrant (Tamborine)

2GAMBLE ON13532T A Sharpe (Atkinson Dam)

3VINI VOLCANO11473B G Smith (Tallebudgera)

4EARLY SECRET62765G B Paull (Spring Creek)

5SUZIE BE GOOD27521J Price (Canungra)

6JOHN PRESTON23251T M Fuller (Park Ridge)

7DIVA DORIS44451S A Clark (Burpengary)

8ALL ABOUT DREAMS1141S J Hunt (Atkinson Dam)

9TRUE UNDERCOVER11263D J Moore (Redcliffe)

10SPACE WALKER77272R P Mcbride (North Booval)

Race No. 60 – 2 Wins 5th Grade Hawkins Media05:17PM (QLDtime)
Grade 5 event over 600 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1BODACIOUS BOB43521M K Rowe (Jimboomba)

2FREAKY FORCE17225R D Herr (Buccan)

3BARE ESSENTIALS38341T O Tzouvelis (Ormeau)

4ONE CARAT66612T M Fuller (Park Ridge)

5NUGGET BENZ26382B T Linnan (Lake Clarendon)

6HARDCORE FORCE34614R D Herr (Buccan)

7AT THE CANTINA2213R M Giltinan (Ormeau)

8RIDE THE WAVE68772R L Cole (West Ipswich)

9MISS SMOKEY87355L M Massey (Moores Pocket)

10MOTORCYCLE MIKE73356K G Myers (Kallangur)

Race No. 73/4 Grade Brandons Electrical05:37PM (QLDtime)
Mixed 3/4 event over 520 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1LUVA DRINK75678R D Ball (Prenzlau)

2OUTREACH46413G Bowe (Clifton)

3ST. JAMES’ GATE64246R A Greensill (Basin Pocket)

4RICKY BALE47145T O Tzouvelis (Ormeau)

5TOO FOOLISH17612R P Mcbride (North Booval)

6VOCIFEROUS56858R D Ball (Prenzlau)

7BRAVE UNDERCOVER18855D J Moore (Redcliffe)

8REGAL FOOL48217J T Pay (Park Ridge)

9AS YOU DO476F6P A Ruetschi (Golden Beach)

10FAWN MAGIC16766M Burman (Park Ridge)

Race No. 8(best 8) Garrards05:55PM (QLDtime)
Best 8 event over 395 Metres at Albion park Of $1,440 Prizemoney.
1st: $740 2nd: $210 3rd: $120 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1SERBIAN LEGEND64267I R Hoggan (Churchable)

2BLACK RAVEN41564K S Arnold (Jimboomba)

3SLAMMIN’ SAM77736R F Dempsey (Walloon)

4REBEL UNDERCOVER87578D J Moore (Redcliffe)

5SURF THE REEF51235J T Pay (Park Ridge)

6PEPPERMINT POLLY41135G Bowe (Clifton)

7THAT’S BUDDY27461J T Pay (Park Ridge)

8CORPORAL O’REILY53264D A Turley (Leeville)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 95th Grade Corey Pearce Photography06:15PM (QLDtime)
Grade 5 event over 520 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1ROLLING DICE12566K M Snow (Cornubia)

2SIR TREND12532T A Sharpe (Atkinson Dam)

3FOR JAKE’S SAKE31143R P Mcbride (North Booval)

4SURF HARDY721R D Ball (Prenzlau)

5SHILAS13182S J Hunt (Atkinson Dam)

6PEDRO’S ANGEL76551D M Darcy (Park Ridge South)

7SHARK GULLY412R D Ball (Prenzlau)

8BIG ENFORCER33332T O Tzouvelis (Ormeau)

9SCHECKLER BALE87784T O Tzouvelis (Ormeau)

10HE’S A ROCKSTAR61117L F Green (Nimbin)

Race No. 104th Grade The ‘a’ Team06:36PM (QLDtime)
Grade 4 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1BLACK WROSE85156P Furbank (Walloon)

2AZZ UNO56674P A Ruetschi (Golden Beach)

3ESPOSITO76376J T Pay (Park Ridge)

4BOUNCY31647D A Turley (Leeville)

5HAVA BLUE64365K M Snow (Cornubia)

6DARK WHISPER87534G C Keep (Burpengary)

7BOND’S IMAGE58542W J Liddell (Kingston)

8BERELLA CIATA16474T A Sharpe (Atkinson Dam)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Wednesday 5th May 2010


Greyhound Box Draw For Albion Park – Wednesday 5th May 2010

Race No. 1Ht 1 Maiden Unitab03:39PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 395 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1RAZOR BACKD Gilroy (Dulguigan)

2BENCH PRESS66342J T Pay (Park Ridge)

3CRACKABILITY75457D A Searle (Kobble Creek)

4OUR NELL88S C Woods (Park Ridge)

5ALYSSA ABILITY56J Judd (Milbong)

6COCO JOEB N Morris (Lowood)

7BRICKS AND MUD77574L D Elgood (Park Ridge)

8KAWATI KHAN2843L C Neal (Coominya)

9ELECTRIC STEP42767J W Hutchinson (Rush Creek)

10STRAPPER’S PURSE85668B G Green (Deception Bay)

Race No. 2Ht 2 Maiden Unitab03:59PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 395 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1LATE STORMD Gilroy (Dulguigan)

2REGAL BOW54457J T Pay (Park Ridge)

3KING SPARTACUS86N J Hughes (Narangba)

4NOBLE LORIANR L Cole (West Ipswich)

5BROKEN PISTON8248M Saal (Highfields)

6CLASSIC MONARO4M R Hay (Oxenford)

7FIRST IN LINE3F446J Judd (Milbong)

8FLEA WEIGHT64536J C Haim (Nanango)

9BLACK BUSHELLSF3674J T Pay (Park Ridge)

10COMPOSITE65665S C Woods (Park Ridge)

Race No. 3Mixed Final Brandons Electrical04:19PM (QLDtime)
FFA event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1PAY UP GUYS54871S C Woods (Park Ridge)

2STRAPPER’S KISS37463B G Green (Deception Bay)

3NOT TOO FLASH64M J Mcalister (Deagon)

4BOY ZOHAN41G Hagicostas (Loganholme)

5HEAT IS ON35342M I Quarrell (Strathpine)

6CHARLOTTE’S BOY66384L G Kleinhans (Morayfield)

7MEXICAN SPITFIRE52J Knight (Casino)

8NEVER CROSS ME2B G Green (Deception Bay)

9COMPOSITE65665S C Woods (Park Ridge)

10PELT53665D A Turley (Leeville)

Race No. 4Maiden Dinky Di Web Design04:39PM (QLDtime)
Maiden event over 600 Metres at Albion park Of $1,240 Prizemoney.
1st: $600 2nd: $170 3rd: $100 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1COOL LARA7757P Comley (Bethania)

2MISS IMPATIENT43764B T Linnan (Lake Clarendon)

3MINNIE SHIRAZ34235M Burman (Park Ridge)

4UNTANGLED64857A M Watts (Greenbank)

5SHEZA SHOW86264C W Roberts (Banyo)

6VULCAN FORCE35857R D Herr (Buccan)

7WARRIOR FORCE76676R D Herr (Buccan)

8KOSY AZZ32234B J Young (Morayfield)

9COOL ELLA686P Comley (Bethania)

10*** NO RESERVE ***

Race No. 55th Grade ‘give Me Five’ At Stud04:59PM (QLDtime)
Grade 5 event over 520 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1MR. BOSSY MAN12536G Crisci (Churchable)

2ROSE RAMBLER18723C R Dargusch (Lowood)

3ECHO HILL74174E Honeyman (Alberton)

4MAX BEAR45828J W Hutchinson (Rush Creek)

5IKEBANA83566C E Curtis (Atkinson Dam)

6FLIPERTTY JIG35324C G Elson (Wurtulla)

7MATISSE’S ANGEL57335N A Thompson (Bracken Ridge)

8THUNDER ONYX11311R J Rolls (Coominya)

9ANNIE LORI23444G W Linnan (Gatton)

10FATIMA76544S C Woods (Park Ridge)

Race No. 64th Grade The Gem05:21PM (QLDtime)
Grade 4 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1RAZZLE UNO22314R D Ogden (Burpengary)

2GOD STAR18417M Saal (Highfields)

3JAZZIN’ ABOUT33211P May (Dakabin)

4THAT’S BUDDY32746J T Pay (Park Ridge)

5HARA’S TRICK12426M A Stephenson (Bray Park)

6PEDRO LILY87656J F Dart (Dulguigan)

7SARGENT ELITE47552P May (Dakabin)

8FINE APPROACH11226S J Hunt (Atkinson Dam)

9NOT TODAY SON74785N A Thompson (Bracken Ridge)

10PARRA STATE12678L M Griffiths (Churchable)

Race No. 74th Grade Big Dog Pet Foods05:39PM (QLDtime)
Grade 4 event over 520 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1ASTRO HARDY14545C Robartson (Churchable)

2DOYEN STAR61262R J Ayre (Burpengary)

3UNO TRIVIA38358R N Essex (Greenbank)

4JIM’S ABILITY61215T L Keegan (Bracken Ridge)

5ACE ZACE34545R N Essex (Greenbank)

6HANSON INO47542S H Arnold (Churchable)

7LADY RAZORBACK76435R N Essex (Greenbank)

8HYPO JO46222M Saal (Highfields)

9PETESPACE41486M E Menken (Bundamba)

10SONIC SHOT48874M Burman (Park Ridge)

Race No. 8(best 8) Corey Pearce Photography05:58PM (QLDtime)
Best 8 event over 395 Metres at Albion park Of $1,440 Prizemoney.
1st: $740 2nd: $210 3rd: $120 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1LILAC IN LOVE11827C E Curtis (Atkinson Dam)

2NOT SO COOL22215P May (Dakabin)

3IMA JALAPENO23472D A Hannon (Mount Nathan)

4TAKE HOLD11128S J Hunt (Atkinson Dam)

5*** VACANT BOX ***

6ORIGIN ENFORCER51111L M Griffiths (Churchable)

7RICKABY26851R D Ogden (Burpengary)

8MYSTICAL MANDY12311D J Gilroy (Dulguigan)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 9Novice Hawkins Media Solutions06:18PM (QLDtime)
Novice Grade 5 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1MIXED DRINKS45357C Mifsud (Gilberton)

2HARA’S COUGAR32637M A Stephenson (Bray Park)

3ANOTHER ABILITY58611M I Quarrell (Strathpine)

4SUEMAE82861S C Woods (Park Ridge)

5KENSO WAY11588R J Ayre (Burpengary)

6ROBCARDI ACE41R D Alchin (Ellangowan)

7HOLLY’S HOUSE71G Dart (Dulguigan)

8ROMAN NOSE BEST11M E Menken (Bundamba)

9CARPET OF SNOW34813T A Millen (Tamrookum)

10SHI VICK33323T D Medcalf (Carina)

Race No. 105th Grade Catching Pen06:35PM (QLDtime)
Grade 5 event over 395 Metres at Albion park Of $1,350 Prizemoney.
1st: $680 2nd: $190 3rd: $110 Unplaced: $50.

No.NameFormTrainer

1BIG POSSIBILITY36612D A Searle (Kobble Creek)

2STAR BUNNY47633C K Nowlan (Woodridge)

3ROCKLYNN’S ANGEL15325N A Thompson (Bracken Ridge)

4MAGIC DREAMS71213S C Woods (Park Ridge)

5PROPER LUCY16621C L Northfield (Stratheden)

6SAINT JIMMY23245C F Campbell (Brassall)

7NUTELLA22221T J Elson (Yandina Creek)

8SELECT TEJAY18381T J Elson (Yandina Creek)

9CAITLIN JADE18323E G Griffin (Glasshouse Mountains)

10BOLINISI SILVER45573L D Elgood (Park Ridge)

Tuesday 27th April 2010


Greyhound Box Draw For Townsville – Tuesday 27th April 2010

Race No. 1Ht 1 Maiden 1000 Garrards07:12PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BIG STAR MANNYM V Hickmott (Bluewater)

2COIN TIGERT Waters (Bluewater)

3BITTA MUSTARD5342M V Hickmott (Bluewater)

4ELLA’S SARGE65224N W Randall (Bushland Beach)

5*** VACANT BOX ***

6BILLY OCTANE84856G R Thomson (Jensen)

7ANDY VALENTINE25222M P Rajan (Bluewater)

8ELYLIAH’S GIRL5R J Goodwin (Deeragun)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 2Ht 2 Maiden 1000 Sky Racing07:35PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1HECONIC MISS55444P J Milani (Innisfail)

2MR. LORIAN7R J Goodwin (Deeragun)

3JUST IN TEARS3T K Jackson (West End)

4DEVILISH PINK37M V Hickmott (Bluewater)

5*** VACANT BOX ***

6UNDERCOVER COPJ E Wooler (Stuart)

7SOUND MAN462G Tsakissiris (Woree)

8LILA’S DREAMSM V Hickmott (Bluewater)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 3Ht 3 Maiden 1000 Unitab07:53PM (QLDtime)
Maiden Heat event over 380 Metres at Townsville Of $720 Prizemoney.
1st: $350 2nd: $100 3rd: $50 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH TOUCHDOWNR J Goodwin (Deeragun)

2PEEWEE CAPERS63265J M Newnham (Alligator Creek)

3HLUHLUWE LAD24843R J Goodwin (Deeragun)

4TOP SPEED QUEENM V Hickmott (Bluewater)

5*** VACANT BOX ***

6DAYKIN FLASHG Tsakissiris (Woree)

7SAHARA PRIDE8T K Jackson (West End)

8EBONY RULER465J C Pain (Oonoonba Townsville)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 4Novice Danny & Beryl Miles Appreciation08:12PM (QLDtime)
Novice Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ROMAN ROMAN54258R J Goodwin (Deeragun)

2MISS EMINEM67721J M Newnham (Alligator Creek)

3UNDERBELLY STAR23755R J Goodwin (Deeragun)

4PHUKET64531M R Campbell (Black River)

5BLUEGUM FOREST54412R J Goodwin (Deeragun)

6PEDRO’S MAGIC36177J E Wooler (Stuart)

7TUSCAN ROSE85876G A Heath (Bluewater)

8BLUE CHICKAROO76525G E Thomson (Black River)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 55th Grade The Chris Williams08:35PM (QLDtime)
Grade 5 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1ABOUT ATTITUDE58436G L Anderson (Wangan)

2HAY CASANOVA33582M R Campbell (Black River)

3KWIK DETENTION63727R J Goodwin (Deeragun)

4SEE BLUE2131N E Waters (Bluewater)

5KOOL VIBES21228M R Campbell (Black River)

6UNMARKED53568R B Camp (Toobanna)

7SPEEDY LUIGI36166R J Goodwin (Deeragun)

8SMOOTH AURORA36641R G Thomson (Black River)

9LEICA BELLE35366R J Goodwin (Deeragun)

10MISS SEAGULL35654O G Thomson (Black River)

Race No. 65th Grade Townsville Bulletin08:53PM (QLDtime)
Grade 5 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1RAVEN’S BRIDE52563I M Camp (Bambaroo)

2CHAPLIN AIR33543G R Thomson (Jensen)

3MAYWYN MAYBE74233B R Belford (Gumlow)

4WELL MADE26441G A Heath (Bluewater)

5CHECK THE ROBBER317M V Hickmott (Bluewater)

6MACAU FLYER33212K B Wheeler (Woree)

7AMANDA RENEE53764M P Rajan (Bluewater)

8ORIGINAL ESSENCE76533O G Thomson (Black River)

9VOODOO SHAKER11434M R Campbell (Black River)

10GO SHARN78746M Rajan (Bluewater)

Race No. 74th Grade Greyhounds Queensland09:12PM (QLDtime)
Grade 4 event over 498 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1SMOOTH LADY44516R G Thomson (Black River)

2ONE OVER21215J A Olsen (Alligator Creek)

3REGENT PEARL28252M R Campbell (Black River)

4GOZO TAYLOR34371T Waters (Bluewater)

5BELL’S GEM23656J M Newnham (Alligator Creek)

6SAW11511J A Olsen (Alligator Creek)

7LITTLE FOX42274J M Newnham (Alligator Creek)

8SAXANITE14521M R Campbell (Black River)

9SPLIT PROFITS16637M R Bernstone (Mount Low)

10ENTHUSED11734K B Wheeler (Woree)

Race No. 81/2 Grade F.f.a. Equine Solutions09:35PM (QLDtime)
Mixed 1/2 event over 380 Metres at Townsville Of $1,020 Prizemoney.
1st: $560 2nd: $160 3rd: $80 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BOKARM STORM46361B R Belford (Gumlow)

2TWO SHORT72173P Ryan (Cranbrook)

3JARRY BOY52746M Rajan (Bluewater)

4STONE COLD SOBER21122M R Campbell (Black River)

5HAPPY ATTITUDE62733G L Anderson (Wangan)

6WITHERENS PRINCE34243J A Olsen (Alligator Creek)

7BOLD APACHE31411T Waters (Bluewater)

8DA JUDGE51568R J Olsen (Alligator Creek)

9MR. BEETSON56244J E Wooler (Stuart)

10*** NO RESERVE ***

Race No. 93rd Grade Www.townsvillegreyhounds.com09:53PM (QLDtime)
Grade 3 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BLUE HOLIDAY12384G A Heath (Bluewater)

2MR. SOLUTION25513M R Campbell (Black River)

3DENGUE FURY14128N A Maynard (Jensen)

4ROSSCAL RAIDER24343J M Newnham (Alligator Creek)

5*** VACANT BOX ***

6SCOTT DIAMONDS52116T Waters (Bluewater)

7GILLBO18447J A Olsen (Alligator Creek)

8MR. NEWFOUND41642G G Graham (Oonoonba)

9*** NO RESERVE ***

10*** NO RESERVE ***

Race No. 104th Grade Hungry Jacks10:12PM (QLDtime)
Grade 4 event over 380 Metres at Townsville Of $820 Prizemoney.
1st: $420 2nd: $120 3rd: $60 Unplaced: $30.

No.NameFormTrainer

1BERKELE56353M R Campbell (Black River)

2BOOM CRASH25165B R Belford (Gumlow)

3STELLA PEG35618M R Campbell (Black River)

4PURE CRYSTAL32235M V Hickmott (Bluewater)

5DEEDEE RESCUE44127R J Goodwin (Deeragun)

6CONTROL SYSTEM42141G B Olsen (Nome)

7SUPER PUZZLE13311B R Belford (Gumlow)

8HALIFAX BAY45352M Rajan (Bluewater)

9SPLIT PROFITS16637M R Bernstone (Mount Low)

10*** NO RESERVE ***

Friday 5th February 2010

Continue reading Friday 5th February 2010

Friday 29th January 2010

Continue reading Friday 29th January 2010

Wednesday 27th January 2010

Continue reading Wednesday 27th January 2010

Friday 22nd January 2010

Continue reading Friday 22nd January 2010

Wednesday 20th January 2010

Continue reading Wednesday 20th January 2010

Dyna Lachlan Finds Group 1 Glory At Angle Park

Ultra consistent greyhound Dyna Lachlan has broken through for a well-deserved victory at Group One level by taking out the 2010 Sky Channel Adelaide Cup. Starting at tempting odds of $5.80 on Unitab, the son of Go Wild Teddy and Benden Flex was able to lead nicely heading out of the first turn and gave nothing else a chance.

The final always looked to be a mad dash to the first post on paper, with the Queensland duo High Earner & Mr Metz, Victorian runner Prankster as well as speedy local Springvale Dash all likely to be looking for the lead.

But it was Dyna Lachlan who bounded out, and was able to keep Mr Metz off the rails in the early stages. From there the race looked somewhat a formality, as the margin only started to increase heading for home. Past the post the there was still 5.75L to spare with the clock stopping at an impressive 29.48sec.
Continue reading Dyna Lachlan Finds Group 1 Glory At Angle Park

Friday 15th January 2010

Continue reading Friday 15th January 2010

Wednesday 13th January 2010

Continue reading Wednesday 13th January 2010

Friday 8th January 2010

Continue reading Friday 8th January 2010

Thursday 9th January 2010

Continue reading Thursday 9th January 2010

Monday 4th January 2010

Continue reading Monday 4th January 2010

Tuesday 29th December 2009

Continue reading Tuesday 29th December 2009

Wednesday 23rd December 2009

Continue reading Wednesday 23rd December 2009

Wednesday 16th December 2009

Continue reading Wednesday 16th December 2009

Thursday 10th December 2009

Continue reading Thursday 10th December 2009

Wednesday 9th December 2009

Continue reading Wednesday 9th December 2009

Wednesday 2nd December 2009

Continue reading Wednesday 2nd December 2009

Wednesday 18th November 2009

Continue reading Wednesday 18th November 2009

Monday 9th November 2009

Continue reading Monday 9th November 2009

Wednesday 4th October 2009

Continue reading Wednesday 4th October 2009

Next Page »